BOENDE
Bo på Åkulla Outdoor Resort och starta upp dagen med en frukostbuffé med råvaror som är mestadels ekologiska och utvalda med omsorg för dig som gäst och för vår miljö.
Vi erbjuder 22 hotellrum, 13 dubbelrum. och 9 enkelrum, Här finns även möllighet till stugor med gemensam toalett och dusch. Alla våra boende ligger med närhet till naturen vid sjön mitt i Åkulla bokskogar.


MÖTESLOKALER
Vår anläggning ligger i en vacker och unik miljö med avskildhet och lugn, precis intill Yasjön och mitt i de halländska bokskogarna.
Närhet till skogen, bryggan, ön och eldstaden för kreativa samtal.
Hur många ska träffas? Vi har fyra olika mötesrum i flera olika storlekar, och de flesta lokaler kan enkelt anpassas efter era önskemål. Er konferensvärd hjälper er på plats och finns till hands under hela mötet.
MAT & DRYCK
Maten vi tillagar är baserad utefter våra svenska årstider och tillagad från grunden med omtanke för människa och miljö. Hållbarhet är en av våra ledstjärnor, här kan vi minska klimatavtrycket genom att främst välja ekologiskt och närproducerat av våra lokala producenter och leverantörer. Vårt val av viltkött beror till stor del på att det är grönlistat på WWF köttguide. Ni finner även lokala kött- och chark råvaror på menyn. Detta återspeglar vår vision kring hållbarhet, hälsa och miljö.
“Tänk globalt, ät lokalt.”
– Maten är nyckeln!
